Aktivist Manoj Jarange-Patil, 4 Haziran'dan itibaren Maratha kotası için ölene kadar oruç tutacağını açıkladı | Mumbai Haberleri

betül

Member
Maharashtra'daki meclis seçimleri öncesinde, Maratha kotası aktivisti Manoj Jarange-Patil'in Salı günü bunun için ajitasyona devam edeceğini söylemesiyle Maratha rezervasyon meselesinin alevlenmesi muhtemeldir. 4 Haziran'dan itibaren Jalna'da ölüm orucu tutacağını ve 8 Mayıs'ta da komşu Beed bölgesinde büyük bir miting düzenleyeceğini duyurdu.

Manoj Jarange Patil

Maratha aktivisti, Marathas ve Kunbis arasında hiçbir fark olmadığını doğrulayan ve böylece tüm Maratha topluluğunun OBC (Diğer Geri Sınıflar) kotası kapsamında Kunbi olarak rezervasyona uygun olmasını sağlayan bir yasa talep etti. Maharashtra'da Kunbiler, Marathaların bir alt kastıdır ancak OBC kategorisinde rezervasyona tabidirler.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Jarange-Patil ayrıca Ocak ayında eyalet sosyal adalet departmanı tarafından yayınlanan ve Kunbi soyundan gelen kişilerin beyanlarına dayanarak Maratha'nın kan akrabalarına rezervasyon yapılmasına yönelik bir bildirim taslağının uygulanmasını talep etti. Ayrıca eyalet hükümetinin talepleri karşılayamaması halinde eyalet seçimlerinde 288 sandalyenin tamamı için aday çıkarmakla tehdit etti.

“4 Haziran'da ölene kadar orucuma başlıyorum. Ayrıca 8 Haziran'da Beed'deki Narayangad'da büyük bir miting düzenleyeceğim. Jarange-Patil Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin 'Sage-Soyare' kuralını ve Marathas'ı oruç tutan Kunbis yapacak bir yasayı uygulamasını istiyorum” dedi.

Sage-Soyare kuralına (bu, kan ve evlilik yoluyla akrabalar anlamına gelir) dayanarak, Eyalet Sosyal Adalet Bakanlığı'ndan gelen bir taslak bildirime atıfta bulundu: “…başvuranın, kendi ailesiyle olan ilişkilerini belirten bir yeminli beyan sunması üzerine Kan akrabaları, yani amcası, yeğeni ve ailesinin diğer üyeleri ile Kunbi kayıtlarının başvuranın Sage-soyarları olduğunu öğrenen ataerkil akrabalar ve bu Kunbi kan akrabaları ve Sage-soyare sertifikaları bir saha araştırması yoluyla doğrulandıktan sonra ve doğrulama, Kunbi Kast sertifikası derhal verilecektir.”

“Bunu Devendra Fadnavis ve CM Shinde'ye ileterek hakkımızı bize vermelerini istiyorum. Ayrıca davaları geri çekme sözü verdiler. Jarange-Patil, “Siyasete girmek istemiyorum ancak sözler yerine getirilmezse 288 sandalyenin tamamı için seçimlere katılacağız” diye vurguladı.

Maratha aktivisti, eyalet hükümetinin geçen yıl Maratha ajitasyonu sırasında yaşanan şiddeti araştırmak için bir SIT kurulacağını duyurmasının ardından dikkat çekmemeye devam etti. Eyalet hükümeti ayrıca Maratha toplumuna %10 kota veren bir yasa tasarısını da kabul ederek onları sosyal ve eğitimsel açıdan geri sınıf ilan etti.

• YAZAR HAKKINDA
    Yazar standardı 90x90

Faysal siyasi ekibin bir parçası ve devlet idaresi ile devlet siyasetinden sorumlu. Aynı zamanda NCP'yi de kapsar. …Ayrıntılı olarak görün

Haberler / Şehirler / Mumbai / Aktivist Manoj Jarange-Patil 4 Haziran'dan itibaren Maratha kotası için ölüm orucunu ilan etti