Altı hafta sonra ilk kez şehir normal sıcaklıklara kavuştu | Bombay’dan Haberler

betül

Member
MUMBAI: 1 Şubat’tan bu yana ilk kez şehir günlük sıcaklıkları normalin altına gördü; ayrıca art arda iki gün: 18 ve 19 Mart. Hindistan Meteoroloji Departmanı’nın (IMD) Santacruz’daki ana meteoroloji istasyonuna göre Pazar günü şehrin gündüz sıcaklığı Mart ayında üç yılın en düşük seviyesi olan 31.1 santigrat dereceye ulaştı.


HT resmi

Sıcaklık düşüşü şiddetliydi. Sadece birkaç gün önce, 12 Mart’ta şehir, normalin altı derece üzerinde, 39.4 santigrat derece ile ülkedeki en sıcak yerdi. Bu arada Pazar günkü ölçüm normalin 3 derece altında ve Cumartesi günü normalin iki derece altında olan günlük maksimum 31,6 santigrat derecenin altındaydı.

1 Şubat’tan bu yana Mumbai, kışın hızla sona ermesi ve yazın erken başlaması nedeniyle yüksek sıcaklıkların normalin altına düştüğü tek bir gün bile görmedi. Aslında Mumbai, 30 Ocak’ta günlük en yüksek sıcaklık olan 29.7 santigrat dereceden beri bu kadar soğuk olmamıştı.

Mumbai’deki IMD bölge merkezinde meteorolog olan Sushma Nair, “Sıcaklığın düşmesi şaşırtıcı değil. Batıdan geçen rahatsızlıklar bölgeye soğuk hava getirir ve doğudan esen kuru rüzgarlarla birleşerek sıcaklık önce yükselir, ardından gök gürültülü fırtına ve yağmurun etkisiyle soğur. Şehir, bir gün daha serin hava bekliyor ve ardından günlük maksimum değer tekrar yükselecek.”

SAFAR’a göre, hızlı rüzgar hızları ve son zamanlarda olağandışı sağanak yağışlar nedeniyle şehrin AQI’si “ılımlı” bir 107’ye yerleşti. 18 Mart’ta Mumbai’nin AQI’sinin 118 (orta) olduğunu bildiren CPCB’nin günlük AQI bülteni, yalnızca Pazar gecesi geç saatlerde yayınlandı.