BBlunt yöneticisinin öldürülmesi: Mahkeme her iki astını da suçlu ilan etti | Mumbai Haberleri

betül

Member
MUMBAI: Mahkeme Pazartesi günü sanıkları – 42 yaşındaki Siddhesh Shantaram Tamhankar ve 46 yaşındaki Khushi Ajay Sahjwani – Mart 2018'de 28 yaşındaki BBlunt Salon'daki kıdemli meslektaşları Kirti Vyas'ı öldürmekten suçlu buldu. Mahkeme şimdi davanın Salı günü karara bağlanmasına karar verdi.


HT resmi

İkiliyi cinayetten mahkum eden ek yargıç MG Deshpande, ikiliye karşı açılan davanın iddia makamı tarafından makul şüphelerin ötesinde kanıtlandığını gözlemledi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Olay, 16 Mart 2018'de yaşandı. BBlunt Salon'da finans müdürü olarak çalışan Vyas, her zamanki gibi sabah 9'da evinden ayrıldı. Saat 11.30 sıralarında annesi onu arayıp evindeki Wi-Fi'nin şifresini öğrenmek istedi ancak cep telefonu kapalıydı. O gün Vyas her zamanki saati olan 21.30 civarında eve gelmedi. Endişelenen ebeveynleri onu tekrar cep telefonundan aramaya çalıştı ama cep telefonu kapalıydı. Saat 23.00 civarında DB Marg polisiyle temasa geçtiler ve 28 yaşındaki kişinin kayıp olduğunu bildirdiler.

DB Marg polisi tarafından yapılan ön soruşturma, kurbanın sabah Grant Yolu üzerindeki Bharat Nagar'daki evinin yakınında bir Eco-Sport arabasına bindiğini ortaya çıkardı. Daha ayrıntılı bir soruşturmanın ardından polis, arabanın Vyas'ın iki meslektaşı Siddhesh Tamhankar ve Khushi Sahjwani tarafından getirildiğini tespit etti. Tamhankar onu cep telefonundan aramış ve Andheri'deki ofisine götürmeyi teklif etmişti. Ancak ikili, DB Marg polisine, kurbanın ofiste erken bir toplantı yapması nedeniyle Grant Road istasyonunun yakınında indiğini ve Andheri'ye gitmek yerine yerel trenleri tercih ettiğini söyledi.

Olay bir süre çözülemeyince üst polis, soruşturma için Kriminal Soruşturma Dairesi 2. Birimi'ni görevlendirdi. Suçlu müfettişler, Haber gözetim kayıtlarını kullanarak arabayı takip etti. Güvenlik kamerası kayıtlarının kurbanı, bırakıldığı iddia edilen yerle aynı olmayan farklı yerlerde göstermesi nedeniyle şüphelilerin ifadelerinde tutarsızlıklar keşfettiler. Ayrıca cep telefonu kayıtlarının analizi, Worli'de telefonun sabah 9.30 civarında kapatıldığını ortaya çıkardı.

Tamhankar ve Sahjwani'nin cep telefonu kayıtları, akşam geç saatlerde herhangi bir açıklama yapmadan Wadala ve Mahul'daki liman bölgelerini ziyaret ettiklerini ortaya çıkardı. Bu da onların kaybolma olayına karıştığına dair şüpheleri artırdı. Kriminal polisi daha sonra 4 Mayıs 2018'de kendisi hakkında şikayette bulundu ve arabasına el koydu. Arabada kurbanın ebeveynlerinden alınan örneklerle eşleşen kan lekeleri bulundu ve 24 Mayıs 2018'de tutuklanmasına yol açtı.

Sahjwani, Temmuz 2021'de Yüksek Mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakılırken Tamhankar, çok sayıda kefalet başvurusunun mahkemeler tarafından reddedilmesi nedeniyle parmaklıklar ardında kaldı.

Özel savcı Avadhut Chimalkar kapanış konuşmasında iddia makamının iddiasını makul şüphelerin ötesinde kanıtladığını iddia etti. Chimalkar, “Dolayısıyla bu, bencil amaçlarla ve suç teşkil eden eylemlerinin sonuçlarını hiçe sayarak genç ve istekli bir yeminli muhasebecinin hayatını sona erdiren iki sanığın en ağır cezayı hak ettiği bir davadır” dedi.

Soruşturmanın seyri ayrıca suçun ikili tarafından önceden planlandığını ve iyi planlandığını gösterdi. İddia makamı ayrıca, Vyas'a Tamhankar'ın feshedilmesine karar verme yetkisi veren BBlunt yöneticisinin ifadelerinin, sanıkların yaklaşan fesihten haberdar olduklarını ve Vyas'ı aksi yönde ikna etmeye çalıştıklarını ancak kendisinin bildirimi geri çekme konusunda tereddüt ettiğini gösterdiğini vurguladı.

Mahkeme, iki kişiyi, 1860 tarihli Hindistan Ceza Kanunu'nun 341 (haksız hapis), 364 (adam kaçırma), 302 (cinayet) ve 201 (delillerin ortadan kaldırılmasının uygulanması) bölümleri uyarınca cezalandırılabilecek suçlar işlemekten suçlu buldu.

Mahkeme Salı günü kararı açıklamak için her iki tarafı da dinleyecek.