BMC, 7 yıl sonra Topiwala pazarını yeniden geliştirmeye yeniden başlıyor | Mumbai Haberleri

betül

Member
Mumbai: Goregaon Tren İstasyonu yakınındaki Batı Goregaon'daki Topiwala Pazarı'nın 2017'den bu yana askıya alınmasıyla yeniden geliştirilmesiyle BMC, bir tane yerleştirmeye başladı. ₹ 151 crore ihale.


Topiwala Pazarı'nın yeniden inşası önerilen projede bir pazar, bir oditoryum ve konutlar yer alacak

Tek katlı ve 16 katlı bina, mimar Shashi Prabhu and Associates tarafından tasarlanacak. Projede yaşanan aşırı gecikmeler nedeniyle yıllar içinde iki müteahhit el değiştirmek zorunda kaldı.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Yeni pazar, zemin katında ve üst katında sebze tezgahları, ardından park podyum katları, drama ve tiyatro için 800 kişilik bir oditoryum ve planlanan yeni bir hastanenin doktorları için konut katlarının yer aldığı karma kullanımlı bir bina olacak. Goregaon'da.

Bir sivil kurum yetkilisi HT'ye 2014 yılında zemin katta yaklaşık 79 lisanslı satıcının bulunduğunu ve birkaç barakanın harap durumda olduğunu ancak boşaltmayı reddettiğini söyledi. Rehabilitasyon süreci başladı ve BMC iş emri çıkardı.

BMC, 2016-17 yılında ihaleyi Sheth İnşaat'a verdi. İşe başladılar ama satıcılar müteahhitle iş birliği yapmayınca mahkeme bir buçuk yıl süreyle mühlet verdi. İhale maliyeti yaklaşık ₹ O zamanlar 125 Crore.

2019 yılında hukuki süreç tamamlanıp kazılara başlandı ancak salgın nedeniyle müteahhit çalışmalara devam edemedi.

İnşaat müteahhidi temeli atmış ve sütunları dikmişti. Satıcılar sokağa taşınarak kendilerine yer tahsis edildi. Ancak müteahhidin 2,5 yıldır işe başlayamaması nedeniyle söz konusu oranlara sınırsız zam istediğini belirten yetkili, BMC'nin buna razı olmadığını ve işin imzalandığını ifade etti.

“Daha önce ihale 2013 tarifesine göre yapılıyordu, şimdi ise 2023 tarifesine göre ihale yapılıyor. Artık bir ₹ 151 crore ihale. İhalelerin 8 Haziran'da açılması gerekiyordu ama tarife farkından dolayı düzeltme yapıp 28 Haziran'da ihaleleri açacağız. Yetkili, gecikmenin esas olarak personelimizin seçim görevinde olmasından kaynaklandığını söyledi.

Projeden sorumlu Shashi Prabhu and Associates'ten bir mimar şunları söyledi: “Mevcut tüm lisans sahipleri, mevcut pazarda sahip olduklarından daha fazla alana sahip olacak. Pazar seviyesinin üzerinde bir park podyumu bulunmaktadır. Tiyatro ve drama için 800'den fazla koltuklu bir oditoryum kurduk. Ayrıca Goregaon'da bulunan bir hastanenin doktorlarının personel odalarının bulunduğu yerleşim bölgesi için bir dinlenme alanı da var.”

Hizmetleri yönetmek ve koordine etmek ve 206 mevcut lisans sahibini barındırmak, bu karma kullanımlı binanın tasarımındaki en büyük zorluk olduğunu söyledi.