Çocuklara sosyal medya yasağı uygulanabilir mi? | Mumbai Haberleri

betül

Member
Bombay: Hintli düzenleyicilerin gençlerin sosyal medyaya erişimini düzenlemek için devreye girme zamanı geldi mi? Bu kulağa hoş gelmeyebilir ama cevabım evet.


Hindistan, Güney Kore ve Japonya'da sosyal medya kullanımı hızla arttı (Temsili Fotoğraf)

Geçen ay, Güney Avustralya eyaleti 14 yaşın altındaki çocukların sosyal medyaya erişiminin yasaklanması için baskı yapmaya başladı. 14 ila 15 yaş arasındaki gençlerin ebeveynlerinin izni gerekir. Böyle bir yasağın nasıl uygulanabileceğini incelemek üzere bir hakim görevlendirildi. Avustralya genelinde görüşler bölünmüş durumda. Anekdotsal kanıtlar öğretmenlerin bu fikirden hoşlandığını gösteriyor. Örneğin, özel bir okulda çalışan Sydney'de yaşayan Pearl Jenifer, zihinsel sağlık bozukluklarında artışa ve sınıftaki dikkat sürelerinde bozulmaya tanık oluyor. Jenifer ve meslektaşları yasağı desteklerken, çalıştıkları okul resmi olarak yasağı destekleme konusunda isteksiz.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Görüşleriniz dünyanın başka yerlerinde de yankı buluyor. Geçtiğimiz ay ABD'nin Florida eyaleti Instagram, Snapchat ve TikTok gibi platformlara yasak getirmişti. Utah eyaleti de aynı yolu izlemek istiyor. ABD Genel Cerrahı Dr. Vivek Murthy geçtiğimiz günlerde endişelerini dile getirerek şunları ifade etti: “Şirketlerin platformlarının güvenli olduğunu kanıtlayan verileri göstermelerini hâlâ bekliyorum.” Endişeleri, sosyal medyanın yaygın olduğu Hindistan, Güney Kore ve Japonya da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine de yayılıyor. Medya kullanımı patlama yaşadı. Stern İşletme Okulu'nda sosyal psikolog ve çok satan kitapların yazarı Jonathan Haidt de ona katılıyor ve Z kuşağının kendilerini çok etkileyen bir zihinsel sağlık sorunuyla mücadele ettiğini ve ortadan kaybolmasının istenemeyeceğini söylüyor.

New Yorker'a verdiği röportajda Haidt bir benzetme yapıyor. Politikacılar sigaranın yasaklanması gerekiyorsa müdahale etmenin uygun olacağını düşündü. O zamanlar iddia ettikleri gibi “yaşama özgürlüğü” Haberin Detaylarıda kalmıştı. Artık gençlerin beyinlerinin değiştiğine dair kanıtlar var. “Beyin, nöronların birbirini araması anlamında kendini tam anlamıyla yeniden yapılandırıyor. Nöronlar kullanılmadığında yok olur. Sinapslar oluşur veya kaybolur. Bu, yaşamın ilk birkaç yılında hızlı bir şekilde gerçekleşir ve daha sonra yavaşlar. Ancak ergenlik döneminde her şey daha hızlı gerçekleşir. Dolayısıyla ergenlik gerçekten önemli bir yeniden yapılanma dönemidir ve geleneksel toplumlar gençlere yetişkinliğe nasıl geçiş yapacakları konusunda rehberlik sağlayacaktır. Biz bunu yapmayız.”

Yorum yapmayı reddeden Hindistan Bilim Eğitimi ve Araştırma Enstitüleri'nden bir sinir bilimi araştırmacısı, “Jonathan Haidt'e ve tavsiyesine tamamen katılıyorum” dedi. hem de kendilerinin.

Dr. Ancak Lilavati Hastanesi ve Gleneagles Hastanesi'nde nöropsikolog olan Siddika Panjwani, beynin “fiziksel olarak yeniden yapılandırılmasının” gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin değil. Onlara göre, mevcut veriler bu kadar dramatik bir sonuca varmak için yeterli değil. Ancak klinik deneyimleri, “gittikçe artan sayıda gencin ruh sağlığının 12 yaşından sonra bozulduğunu” gösteriyor. Bu, diyor Dr. Panjwani, “pandemiden sonra arttı.” Bunu nasıl açıklıyor?

Pandemi sırasında mutluluğu bir hobide veya açık hava aktivitesinde bulan gençlerin çok sayıda sosyal medyaya maruz kaldığı hipotezinin doğru olduğuna inanıyor. O zamandan beri bu onun için “bağımlılık” haline geldi. Dr.'un deneyimi Panjwani ayrıca bunun sadece kentsel bir olgu olmadığını, tüm ekonomik sınıfları etkilediğini de gösteriyor. “Somut sigara veya alkolün aksine, sosyal medya soyuttur ve nasıl içeri sızıp sizi bağımlı hale getirdiğini göremezsiniz.” Bu yüzden yasağa karşı olduğunu söylüyor. “Somut olmayan bir şeyi nasıl yasaklarsınız?” “Yedek bir şey daha pratiktir” diyor. Örneğin nikotin bantları sigara içenleri sigara tüketiminden vazgeçirmek için kullanılıyor. Sosyal medya bağımlıları için bir şeyler düşünmenin zamanı geldi.

Bengaluru merkezli bir yatırımcı buna şiddetle karşı çıkıyor ve yasağı savunuyor. “Hindistan TikTok'u yasakladı ve Çin bu konuda hiçbir şey yapamadı. Sınır sorunları dışında her iki ülke de ticarete devam ediyor. Hindistan isterse ne yapacağını, nasıl yapacağını biliyor. ABD ve AB uyanık olduğu için bunu yapamıyor. Böyle şeylerle uyandırılamazsın. Artık devreye girmenin ve yapılması gerekeni yapmanın zamanı geldi.”