Darshan Solanki’nin Babası Powai Polisine Oğlumun Ölümünü Cinayet Olarak Araştırın | Bombay’dan Haberler

betül

Member
MUMBAI: Perşembe günü, 12 Şubat’ta intihar ederek hayatını kaybeden IIT Bombay’da BTech birinci sınıf öğrencisi Darshan Solanki’nin babası Powai Polis Karakoluna şikayette bulundu. Oğlunun ölümünün kast ayrımcılığından kaynaklandığına inanan Ramesh Solanki, konuyla ilgili FIR açılmasını talep etti. Ancak, soruşturma için Maharashtra hükümeti tarafından kurulan Özel Soruşturma Ekibine (SIT) sevk edildi.


Mumbai, Hindistan – 16 Mart 2023: 12 Şubat’ta IIT-Bombay’da intihar ederek ölen 18 yaşındaki Dalit öğrencisi Darshan Solanki’nin babası Ramesh Solanki, adalet aramak için Powai Polis Karakoluna geldi ve onları FIR davası açmaya çağırdı. bilinmeyen kişi ve konuyu 16 Mart 2023 Perşembe günü Hindistan, Mumbai’deki Powai’de araştırın. (Fotoğraf: Satish Bate/Hindustan Times) (Satish Bate/HT PHOTO)

Ahmedabadlı Solanki’ye aile üyeleri, Dalit aktivistleri ve Vanchit Bahujan Aghadi siyasi partisinin üyeleri eşlik etti. Olayın cinayet olarak araştırılmasını talep ettiler.

Şikayette Solanki, oğlunun ölümünün “şüpheli koşullar” altında gerçekleştiğini söyledi ve Hindistan Ceza Yasası’nın 302. ve 306. Bölümleri ve Planlanmış Kast ve Planlanmış Kabileler (vahşetlerin önlenmesi) dahil olmak üzere diğer ilgili ceza hükümleri uyarınca bir FIR talep etti. Kanun. IIT yönetiminin iç soruşturmasının, Darshan’ın kız kardeşi Janhvi ve diğer SC/ST öğrencilerinin ifadeleri de dahil olmak üzere kast ayrımcılığına ilişkin çeşitli tanıklıkları görmezden geldiğini ve böylece konuyu akademik baskı nedeniyle intihara indirgediğini iddia etti.

Solanki ailesiyle görüşen polis komiser yardımcısı Maheshwar Reddy, olayda bir SIT kurulduğunu söyledi. Velilerin başvurusu SİT’e iletilecek, sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Aile, Powai Karakolundan Marol Maroshi Yolu üzerindeki SIT ofisine gitti ve gece geç saatlere kadar orada kaldı. Bir SIT müfettişi HT’ye, ofisin gerçekten de Pazartesi günü Mumbai’ye gelip ifadelerini almak üzere ebeveynlerle temasa geçtiğini söyledi. Aile Perşembe günü gelmeyi kabul etti ve öğleden sonra geldi ama önce Powai Polis Karakoluna gitti. Bir Suç Şubesi yetkilisi, “Andheri Doğu’daki Suç Şube Birimi 10’un ofislerindeler ve SIT ifadelerini kaydetti.” Dedi.

(Megha Sood ve Manish K Pathak’ın katkılarıyla)
En iyi haber bültenlerimize abone olun