Denemeler, Zorunlu Trafik: JJB gençleri nasıl doğru yola döndürmeye çalışıyor | Mumbai Haberleri

betül

Member
Pune: Geçen hafta, tanınmış bir inşaatçının oğlu olan Pune'lu bir gencin, iddiaya göre sarhoşken iki teknisyeni ezmesinin ardından, Çocuk Adalet Kurulu (JJB) tarafından, Yazarlar hakkında bir makale yazması şartıyla kefaletle serbest bırakıldı. kazayı Yerwada polis karakolunun trafik bölümünden gözlemledi. Bu durum, heyetin reşit olmayan Porsche sürücüsüne karşı hoşgörüsü konusunda kamuoyunda bir tartışmaya yol açtı ve Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis, heyetin tepkisinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.


Pune'daki Porsche kazasıyla bağlantılı olarak, 17 yaşındaki çocuğu bir barda gösteren yeni bir Haber ortaya çıktı.

Ancak bu münferit bir olay değildi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Eski JJB üyeleri, çocuk suçlulara farkındalık ve öz değerlendirme görevleri vermenin yaygın bir uygulama olduğunu söylüyor. Heyetin amacı suçluları doğru yola koymak ve onları rehabilite etmek olsa da, pek çok durumda – son gece meydana gelen kaza da dahil olmak üzere – Heyetin eylemlerinin, suçluluğun temel nedenlerini ele alıp almadığı ve gerçek pişmanlığı veya rehabilitasyonu destekleyip desteklemediği konusunda soruları gündeme getirdiği bilinmektedir. .

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan eski bir JJB üyesi, makale atamanın uzun süredir devam eden bir uygulama olduğunu söyledi. “Bu tür önlemler gençlerin düşüncelerini anlamamıza yardımcı oluyor. Birçoğu yazarken utangaç ve açık sözlü,” dedi üye.

2016-2019 yılları arasında JJB'nin yargı dışı eski üyesi olan Manisha Pagade, biri yargıdan, ikisi sosyal sektörlerden, çocuk psikolojisi alanında bilgi ve deneyime sahip üç üyeden oluşan kurulun işleyişini anlattı.

17 yaşındaki Porsche sürücüsünün vakasına değinen ve suçun niteliğini ve gencin geçmişini dikkate alan Pagade, şunları kaydetti: “Deneme yazma, danışmanlık, sanat ve trafik denetimi gibi görevler JJB ilkesine dayanmaktadır. koruma ve bakım.

Pagade, yaratıcı görevlerin suçun türüne göre özelleştirildiğini vurguladı. Belirli cezaları öngören sabit kurallar yoktur; Aksine, komite üyelerinin takdirine bağlı olacaktır.

Geçmişte ciddi suç işleyen çocuklara da benzer talimatlar veriliyordu. Örneğin, bir cinayet davasındaki bir gencin değerini anlaması için “dostluk” üzerine bir makale yazması istendi. Bir başka vakada ise bağımlılık nedeniyle hırsızlık yapan bir gence “Aile” ve “Bağımlılık ve Etkileri” konulu yazılar yazma görevi verildi. Bir rehabilitasyon merkezi onu kitaplarla ve tavsiyelerle destekledi.

Eski yargı dışı JJB üyesi Sunil Patil, makale ödevlerinin genç suçlularda kişisel düşünmeyi teşvik ettiğini iddia ederek bu yaklaşımı savundu, “özellikle bir genç içe dönükse ve komite önünde konuşmaktan çekiniyorsa – ödevler onun iç dünyasını ifade etmesine yardımcı olabilir” duyguları ifade etmek ve komitenin eylemlerini anlamasına yardımcı olmak”.

Patil, suçun niteliğine göre cinayet davalarında danışmanlık, kazalarda hastane görevi ve trafik ihlallerini soruşturma, zincirleme kapkaç olaylarında huzurevinde görev yapmak üzere çeşitli görevler üstlendiğini bildirdi.

2017 yılında bir inşaat işçisinin 16 yaşındaki kızı, motosikletindeki yaşlı bir kadını ezip onu anında öldürdüğünde, Patil ona bir meditasyon merkezinde Vipasana kursu almasını emretti. Kefaletle serbest bırakıldığında da yaklaşım aynıydı çünkü genç kazadan sonra “muazzam bir baskı altındaydı ve uykusuz geceler geçiriyordu”.

Başka bir vakada, motosikletlere tutkusu olan ve eğlence amaçlı motosikletleri çaldığı bilinen 17 yaşındaki Bopodi'li bir genç, JJB tarafından ilgisini yasal olarak sürdürmek için bir araba tamirhanesinde çalışmaya yönlendirildi. Bu genç artık motosiklet tamircisi olarak çalışıyor.

Kanunla ihtilafa düşen çocukların haklarını (CCL) savunan avukat Asım Sarode, belirli görevleri yerine getirmeleri halinde çocuklara kefalet verilmesinin yaygın bir uygulama olduğunu söyledi. Gençlere temizlik, bahçe işleri ve ağaç dikme gibi görevlerin verildiği 2006 yılından bu yana komitenin bu tür eylemlerine tanık oluyor. Sarode, JJB'nin cezalandırmayı değil rehabilitasyonu amaçlayan bir sosyal yasa olduğunu vurguladı. Sarode, “Bu görevler gençler arasında farkındalığı artırmayı amaçlıyor ve cezalandırıcı bir önlem olarak hizmet etmiyor” dedi.

Çocuk aktivisti Yamini Adbe, çocuk adaleti yasası ve çocuk adaleti sisteminin işleyişi konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı. Çocuk adalet sisteminin amacının, yani “gençlerin cezalandırılması değil, korunması, bakımı ve rehabilitasyonu” anlaşılmadan eleştirildiğini vurguladı.