Lok Sabha Seçimi 2024 Aşama 5: Maharashtra'daki bu şehirlerde 20 Mayıs'a kadar bugün saat 17:00'den itibaren 'Kuru Gün' | Mumbai Haberleri

betül

Member
2024 Lok Sabha seçiminin beşinci aşaması nedeniyle Maharashtra'daki dört şehir (Mumbai, Palghar, Kalyan ve Thane), oylama için ayrılan seçim bölgeleri arasında yer aldıkları için 'kuru günlere' tanık olacak. Bu yasak Cumartesi günü saat 17.00'de başladı ve 20 Mayıs saat 17.00'ye kadar sürecek.


Lok Sabha Seçimi 2024, Aşama 5: “Kuru gün”, alkol satışlarında kısıtlama anlamına gelir. (Dosya)

“Kuru gün” alkol satışlarındaki kısıtlamayı ifade eder. İçki satışları eyalet yasalarına göre düzenlendiğinden, yasaklama düzenlemeleri ülke genelinde değişiklik göstermektedir.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Hindistan Seçim Komisyonu'nun (ECI) talimatı uyarınca, seçimlerin yapıldığı seçim bölgeleri ve komşu seçim bölgelerinde kurak günler yaşanacak. Bu tedbirin amacı “eyalet genelinde adil bir seçim süreci sağlamak”.

Ayrıca Mumbai'de 4 Haziran'da oy sayımı için bir başka kurak gün daha planlanıyor.

Maharashtra Lok Sabha 5. Aşama anketlerini yapıyor


Maharashtra'da seçimlerin beşinci aşaması 13 Lok Sabha seçim bölgesini kapsayacak.

Lok Sabha seçimlerinin 5. Aşamasında, aşağıdaki seçim bölgeleri oylamaya katılacak: Mumbai Kuzey, Mumbai Kuzey-Batı, Mumbai Kuzey-Doğu, Mumbai Kuzey-Orta, Mumbai Güney-Orta, Mumbai Güney, Thane, Kalyan, Palghar, Dhule, Dindori, Nashik ve Bhiwandi.

Önümüzdeki aşamadaki kilit adaylardan biri, Mumbai Kuzey seçim bölgesinden ilk kez yarışan Birlik Bakanı Piyush Goyal. Goyal bu seçim kampanyasında aktör-politikacı Bhushan Patil ile karşılaşacak.

Lok Sabha seçimlerinin dördüncü aşamasında Maharashtra yüzde 52,63'lük bir genel seçmen katılımı kaydetti. Seçimlerin yapıldığı 11 seçim bölgesi arasında en yüksek seçmen katılımı yüzde 60,60 ile Nandurbar'da kaydedildi.

Lok Sabha seçim aşaması 5


Maharashtra dışında Uttar Pradesh, Jammu ve Keşmir, Ladakh, Odisha, Batı Bengal, Bihar ve Jharkhand'daki diğer 36 seçim bölgesinde de oylama yapılacak.

Sekiz eyalet/birlik bölgesindeki 49 seçim bölgesini kapsayan Lok Sabha seçimlerinin 5. aşamasının Pazartesi günü yapılması planlanıyor. Seçim komisyonu bu seçim bölgelerinde 695 adayın yarıştığını bildirdi. Bu rakama, beşinci aşama için sunulan 1.586 adaylık formu incelendikten sonra ulaşıldı; bunlardan 749'u, son tarih olan 3 Mayıs'a kadar geçerli sayıldı.

Oy verme işlemi sabah 07.00'de başlayıp 18.00'de sona erdi. ECI'ye göre beşinci aşamada seçim bölgesi başına ortalama aday sayısı 18'dir.