Maharashtra hükümet çalışanları OPS için süresiz greve başladı; Etkilenen Hizmetler | Bombay’dan Haberler

betül

Member
Eski Emeklilik Planının (OPS) uygulanmasını talep eden hükümet çalışanlarının süresiz grevi Salı günü Maharashtra’da başladı.


Salı günü Thane’de Maharashtra hükümet çalışanları tarafından yapılan bir protesto. (PTI)

Eyalet hükümeti, grevdeki çalışanlara yönelik tedbirlere karşı uyarıda bulundu ve iddialarını incelemeyi teklif etti. Ancak sendikalar derhal duyuru yapılmasını istediklerini söylediler. Hükümet ise mali sonuçları incelemeden herhangi bir güvence veremeyeceğini söyledi.

Devlet çalışanları sendikaları yürütme kurulu başkanı Vishwas Katkar, “Rakamları henüz almadık, ancak çalışanların çoğunluğu grevde ve talebimiz karşılanana kadar protestomuzu sürdüreceğiz” dedi.

Grev, sağlık hizmetlerini en çok devlet hastanelerinde, devlet tarafından yönetilen okullarda ve kolejlerde vurdu; tüm 3. ve 4. sınıf personeli, öğretmenler ve öğretmen olmayanlar benzer şekilde askıya alındı. Kırsal ve kentsel alanlarda devlet kurumlarıyla da görüştü.Zilla Belediyesi ve Belediyesi çalışanları da süresiz greve katıldı.

Mumbai ve diğerleri gibi büyük şehirlere gelince, Brihanmumbai Municipal Corporation (BMC) dahil olmak üzere yerel yönetim organlarından işçiler greve katılmadıkları için grevin etkisini çok fazla hissetmeyecekler. Bunun yerine BMC çalışanları, eyalet hükümeti çalışanları ile dayanışma göstermek için bu öğleden sonra Azad Maidan’da bir eylem düzenleyecek.

1. ve 2. sınıf memurlar da greve katılmıyor, bu da hükümetin işinin tamamen durmadığı anlamına geliyor.

Pazartesi günü, baş sekreter Manukumar Srivastava eyalet hükümetinin işçilerin grevlerini geri çekmesini umduğunu söyledi. Grevin etkisini en aza indirmeye çalıştıklarını ve insanların grevden ciddi şekilde etkilenmemesini sağlamak için tüm toplayıcılara ve bölüm komiserlerine talimatlar verildiğini söyledi.

Pazartesi günü, eyalet hükümeti eski emeklilik sistemini uygulama talebini ayrıntılı olarak incelemek için bir yönetim komitesi kurmayı teklif etti, ancak işçi sendikaları hükümetin bu talebi bir politika kararı olarak kabul etmesi konusunda ısrar etti.

“Eyalet hükümeti, eski emeklilik sisteminin uygulanmasına yönelik talebi inceleyecek olan memurlardan oluşan bir idari komite oluşturacak. Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Komite belirli bir süre içinde raporunu sunacak” denildi.

Maharashtra Hükümeti, 2005 yılında OPS’yi durdurdu ve eski versiyonun aksine, emeklilik tutarının çalışanların maaşlarından düşüldüğü yeni bir emeklilik planıyla değiştirdi. Katkar, “OPS’de çalışanlar taban maaşın yüzde 50’si kadar emekli maaşı alırken, yeni emeklilik sisteminde bu miktar taban maaşın yüzde 25’i bile değil” dedi.

OPS’ye olan talep, son genel seçimlerde öğretmen örgütlerinin sistemin eski haline getirilmesi çağrısında bulunmasıyla zemin kazandı. Kampanya sırasında başbakan ve başbakan yardımcısı talebi değerlendireceklerini ancak henüz bir karara varamadıklarını söylediler.

OPS’yi uygulamaya koyduğunda, hükümetin gelirinin %30’a kadarını çalışanlarına emekli maaşı ödemeye harcayacağı tahmin edilmektedir.

Dönemin Başbakanı Vilasrao Deshmukh 2005 yılında OPS’yi durdurduğunda, Maharashtra’nın yaklaşık bir borcu vardı. €1.10 lakkrore. 9 Mart’ta sunulan devlet bütçesi, devletin borcunun yeterli olmasının beklendiğini söylüyor €Cari mali yılın sonuna kadar 6.49.699 crore.

Hazinenin hassas mali durumu, eyalet hükümetinin OPS talebini kabul etmesini engelliyor. Geçen hafta, Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis Yasama Konseyi’ne bunun uygulanmasının devletin mali sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğini söyledi. “Gelirimizin %58’ini maaşlara, emekli maaşlarına ve borç ödemeye harcıyoruz. OPS uygulanırsa, baskı 2030-32’den sonra hissedilecektir. Harcama, merkezi fonlardan gelenler de dahil olmak üzere toplam gelirin yüzde 83’üne kadar çıkabilir” dedi.

Ancak sendika temsilcileri, Rajasthan, Chhattisgarh, Punjab, Himachal Pradesh, Jharkhand ve West Bengal gibi altı eyaletin bunu uygulamaya başladığını savundu. “Onların ekonomisi OPS’den etkilenmiyorsa neden sadece bizim ekonomimiz çöksün” diyen Katkar, “Çalışanların çoğu ancak 12 yıl sonra emekli oluyor ve eyalet hükümeti bunu sistematik olarak planladığında OPS sorunsuz bir şekilde devreye alınabilir.” kendilerine 12 uzun yıl süre verileceği için” dedi.
  • YAZAR HAKKINDA
    Faysal, siyasi ekibin bir parçasıdır ve devlet idaresinden ve devlet siyasetinden sorumludur. Ayrıca NCP’yi de kapsar.
    …ayrıntılı olarak görün