Mumbai anketleri yavaş ilerliyor, Uddhav faul yapıyor, Fadnavis AK'den müdahale etmesini istiyor | Mumbai Haberleri

betül

Member
Maharashtra'daki Lok Sabha seçimlerinin son aşamasına, Mumbai metropol bölgesinde seçmen katılımının düşük olması, isimlerin eksik olması, temel olanakların bulunmaması ve oylamanın yavaş ilerlemesi şikayetleri damgasını vurdu. Pazartesi günü sandık başına giden 13 seçim bölgesinde seçmen katılımı saat 17:00'ye kadar %48,66 olurken, Dindori kabilesi seçim bölgesi %57,06 ile en yüksek, Kalyan ise %41,70 ile en düşük katılım oranını kaydetti. Mumbai'de anket rakamı %47,52 idi.


Mumbai Şehir Koleksiyoncusu Sanjay Yadav, Horniman Circle'daki kontrol odasında seçimlerin değerlendirmesini yapıyor. HT fotoğrafı

Düşük seçmen katılımına rağmen, Seçim Komisyonu Eyalet Bölümü yetkilileri Mumbai'deki genel seçmen katılımının 2019 Lok Sabha seçimlerinde kaydedilen %55,38'i aşmasını bekliyor. Ancak Mumbai ve Thane seçim bölgeleri, eksik isimler, yavaş oy verme, sandıklarda temel tesislerin bulunmaması ve kuralların uygulanmasındaki tutarsızlıklar nedeniyle çok sayıda şikayet aldı.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Kalyan ve Thane'deki seçmenler, önemli sayıda ismin eksik olmasından şikayetçi oldu ve bunun anket yetkilileri tarafından ihmalkar bir şekilde silinmesinden kaynaklandığını söylediler. Tekrarlanan ve ölen seçmen isimlerinin varlığı da bu bölgelerdeki genel oy payının azalmasına katkıda bulundu.

Parel'den eski bir Shiv Sena (UBT) şirketi çalışanı olan Parag Chavan şunları söyledi: “Parel'deki MD Koleji ve Veteriner Koleji'ndeki oy verme merkezlerinde vantilatörler, içme suyu ve tekerlekli sandalye gibi temel olanaklar yoktu, kaçamak davranıyordu. Pek çok seçmen oy vermeden evlerine döndü.

St. Paul Okulu'ndaki oy verme istasyonlarında, seçmenlerin cep telefonuyla binaya girmelerine izin verilmedi; bu durum, seçmenlerin cep telefonlu akrabalarını sırayla oy vermeleri için ayakta tutması nedeniyle dışarıda kalabalığa yol açtı. “Birçok kişi oy vermeden ayrılırken, diğerleri eşyalarını ve cep telefonlarını evde tutmak için geri dönmek zorunda kaldı. Diğer oy verme merkezlerinde cep telefonları kapatıldıktan sonra izin veriliyordu” dedi ismi açıklanmayan bir seçmen.

Shiv Sena (UBT) başkanı Uddhav Thackeray, Hindistan Seçim Komisyonu'nu (ECI) Mumbai'deki seçimlerin yavaş ilerlemesi nedeniyle eleştirdi ve ECI yetkililerinin, partisinin geleneksel olarak daha fazla oy aldığı bölgelerde oylamayı geciktirdiğini iddia etti. Seçmenlerden, oy kullanmalarını sağlamalarını ve oylamayı erteleyen ve onlara karşı harekete geçme sözü veren ECI yetkililerinin isimlerini bildirmelerini istedi.

Eski bakan Aditya Thackeray, X'te yayınlanan bir Haberda Seçim Komisyonu'nu sandık merkezlerinde temel kolaylıklar sağlamaya çağırdı. “Mumbai'deki pek çok oy verme merkezindeki salyangoz tempolu oylama, içme suyu, fanlar ve bekleme alanları gibi tesislerin eksikliğinden kaynaklanıyor. Oy verme kabinlerinde saat ve cep telefonuna izin verilip verilmediği konusunda seçmenler arasında kafa karışıklığı yaşandı. Bu durum şuna yol açtı: “AK'den bu konuyu acilen incelemesini ve seçmenlerin sorunsuz bir şekilde oy kullanmasına yardımcı olmasını isterim” dedi.

Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis şunları söyledi: “AK'den Mumbai'deki düşük seçmen katılımıyla ilgili şikayetleri incelemesini istedim. Mumbai ve Mumbai banliyölerindeki koleksiyonerlerden seçmenlerin herhangi bir zorlukla karşılaşmamasını sağlamalarını istedim.” CM Shinde liderliğindeki Thane'deki Shiv Sena adayı Naresh Mhaske de ECI'ye bazı bölgelerdeki yavaş tempo nedeniyle oylama süresini erteleme çağrısında bulundu. seçim bölgeleri.

Mumbai metropol bölgesinin on seçim bölgesinde, beşinci ve son aşamada Pazartesi günü nispeten daha düşük seçmen oyu görüldü. Mumbai'deki altı seçim bölgesinde hükümet ve muhalefet ittifakları arasında başa baş mücadeleler yaşanırken, iktidardaki ittifak MMR'deki geri kalan dört sandalyede lider durumda.

Byculla gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgelerde seçmen katılımının güney Mumbai'deki diğer toplantı kesimleriyle karşılaştırıldığında düşük olduğu bildirilirken, Malabar Tepesi ve Gujarati-Rajasthani gibi lüks bölgelerde Charkop, Borivali, Mulund ve Ghatkopar gibi bölgelerde daha yüksek seçmen katılımı kaydedildi.

Mumbai'de, BJP'nin tercih ettiği Kuzey Mumbai seçim bölgesinde Birlik Bakanı Piyush Goyal'in Kongre Milletvekili Bhushan Patil'e karşı ve görevdeki Shiv Sena (UBT) Milletvekili Arvind Sawant'ın Güney Mumbai'de CM Eknath Shinde adayı Yamini Jadhav'a karşı olduğu birçok yüksek profilli yarışma düzenleniyor.