Mumbai: Emirates uçağının çarpması sonucu 36 flamingo öldürüldü, hasar gördü ancak güvenli bir şekilde yere indi | Bilim Park

betül

Member
Pazartesi akşamı Mumbai'nin Ghatkopar bölgesindeki Pantnagar'ın Laxmi Nagar bölgesi üzerinde 310 yolcu taşıyan Mumbai-Dubai Emirates uçağında meydana gelen kazada en az 36 flamingo öldü. Mumbai havaalanındaki bir kaynak şunu söyledi HT Emirates uçuşu olan EK 508'in saat 21.18'de varışta kuş çarpması bildirdiği. Hasarlı uçuş Mumbai Havalimanı'na güvenli bir şekilde indi ve şu anda orada duruyor.


Hasarlı uçak Mumbai havaalanına güvenli bir şekilde indi. (Temsili görsel)

Ormanların ek baş koruyucusu (mangrov koruma hücresi) SY Rama Rao, bölgede 36 flamingo cesedinin bulunduğunu ve daha fazla flamingonun öldürülüp öldürülmediğini öğrenmek için bir arama başlatıldığını söyledi. Bir uçağın çarptığını ve etkilenen diğer flamingolar için arama başlatıldığını söyledi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Mangrov koruma grubunun koruyucu yardımcısı Deepak Khade şunları söyledi: “Havaalanı yetkilileri kuş çarpmasını bize doğruladı. Bu, Laxmi Nagar'a (Ghatkopar Doğu'nun kuzey ucu) yakın bir yerde gerçekleşti.”

Mangrov koruma hücresinin orman memuru Prashant Bahadure, “Havaalanına gittim ama girmeme izin vermediler. Havaalanı yetkilileri, bu flamingoların bir Emirates uçağına çarptığını bildirdi. “Olay 20.40-20.50 arasında gerçekleşmiş olabilir ve ekibimiz 21.15'te olay yerindeydi” diye bir telefon aldık.

Vanshakti adlı STK'dan çevreci D. Stalin, “Kuşların uçağa uçmasına neden olan şey araştırılıyor.” Benim teorim, sığınaktaki yeni elektrik hatlarının kuşlarda yönelim bozukluğuna neden olduğu yönünde. Buna asla izin verilmemeliydi… Alternatif yollar çoktu. Yaban hayatı otoritesi elektrik hatları için izin verirken (daha önce korunan alanlarda buna izin verilmiyordu), alçakgönüllülükle elektrik şirketine teslim oldu. Bunun yerine Thane Creek Yaban Hayatı Koruma Alanı buldozerlerle yıkıldı ve kuleler dikildi.”

Stalin, kuş tehlikesine ilişkin bu teoriyi Navi Mumbai havaalanına aktaran CIDCO'nun bu kazayla dolaylı bir bağlantısının da mümkün olduğunu iddia etti. “NRI kompleksi bölgesindeki sulak alanlar ve TS Chanakya gölleri flamingo sürülerine ev sahipliği yapıyor. Geçen aydan beri oradaki kuşları rahatsız ederek suların yuva yapmasına yönelik çalışmalar yapılıyordu. “Eğer birisi ya da insanlar geceleri kuşları kovalasaydı, sürü Thane Deresi'ne doğru uçmayı deneyip kazayla karşılaşabilirdi” dedi.