Mumbai'deki FYJC kota koltuklarının üçte birinden fazlası boş 23-24 | Mumbai Haberleri

betül

Member
Mumbai: Şehir genelindeki ortaokullarda 11. Sınıf için yönetim ve azınlık kontenjanlarının %35'inden fazlası 2023-24 akademik yılında boş kaldı. Mumbai'deki 242 yüksekokul kabul kotasını tutturamadı, 433 kolej ise yüzde 50 sınırını geçemedi. Daha da kötüsü bu boş kontenjanlar genel kategoriye aktarılmadı, yani boşa gitti.

MUMBAI, INIDA – 10 AĞUSTOS 2016: 70.000'den fazla öğrenci Salı akşamına kadar özel turda First Year Junior College'a (FYJC) çevrimiçi kabul için başvuruda bulundu. Hindistan'ın Mumbai kentinde eyalet eğitim bakanlığı yetkilileri 10 Ağustos 2016 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sınavı kaçıranların 18 Ağustos'ta tekrar deneyebileceklerini söyledi.

Bu endişe verici rakamlar, Mumbai'deki bir grup ebeveyn ve aktivist tarafından, önümüzdeki ay başlayacak 11. sınıfa kabuller öncesinde sunuldu. Veriler, Maharashtra hükümetinin First Year Junior College (FYJC) kabullerine ilişkin resmi portalından ve eğitim sektöründe çalışan Pune merkezli bir kuruluş olan System Corrective Movement'tan (SYSCOM) bir rapordan alınmıştır.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Konu sadece Mumbai ile sınırlı değil. SYSCOM raporuna göre Nagpur'da geçen akademik yılda 56.650 kontenjanın %41'i boş kaldı. Pune'da 117.990 koltuğun %33'ü, Nashik'teki 13.360 koltuğun %34'ü ve Amravati'deki 16.190 koltuğun %35'iydi.

İşte olanlar: Genel kategorideki öğrenciler için Merkezi Kabul Süreci (CAP) başlamadan önce, üniversitelerin ilk olarak sıfır turunu tamamlaması gerekiyor. Bu aynı zamanda aşağıdakilere uygun onayları da içerir:

Yönetim (%5), dahili (%10) ve azınlık (%50) kotaları. Sıfır turu tamamlandıktan sonra, üniversitelerin genel kabul sürecine başlamadan önce eyalet hükümeti portalındaki kabul verilerinin durumunu güncellemesi gerekecek.

Ancak sıfır tur sonrasında boşalan koltuklar vazgeçilmeyecek ve ilk CAP turuna dahil edilecek. Bu, genel kategorideki uygun öğrencilerin, kontenjan mevcut olmasına rağmen kabul alamayacakları anlamına gelir.

SYSCOM başkanı Vaishali Bafna, kuruluşunun konuyla ilgili ayrıntılı raporunu Maharashtra hükümetinde eğitim görevlisi olan Suraj Mandhare'ye sundu.

Bafna, “Sıfır turu tamamlandıktan sonra, çeşitli kontenjanlardaki tüm kontenjanların genel kabul süreci için serbest bırakılmasını talep ediyoruz, bu da daha fazla öğrencinin kendi seçtikleri üniversitelere yerleştirilmesine yardımcı olacak” dedi.

Mandhare'ye yazdığı bir mektupta bununla ilgili başka bir endişeye de dikkat çekti. “Ortalama olarak sıfır turunda yönetim kotalarının %35'inin, iç kotaların %26'sının ve azınlık kotalarının %17'sinin dolduğunu gördük. Bafana, kalan kontenjanlar boşaldığında eyalet hükümeti bu kolejlerdeki fazla öğretmen sorununu nasıl çözecek” dedi.

Maharashtra hükümetinin okul eğitim departmanından üst düzey bir yetkili, “Bunu araştırıp kapsamlı bir soruşturmanın ardından harekete geçeceğiz” dedi.