Tadoba-Andheri koruma alanında yakacak odun almak için ormana giden kadın kaplan tarafından öldürüldü | Mumbai Haberleri

betül

Member
Ne oldu? Konuyu bilen kişilerin söylediğine göre, yakacak odun toplamak için Tadoba-Andheri Kaplan Koruma Alanı'ndaki (TATR) Devada ormanına giren 32 yaşındaki bir kadın, Salı günü bir kaplan tarafından öldürüldüğünü söyledi. Kendisi bu yıl bölgede kaplan saldırılarında ölen 12. kişi oldu.


Moharli orman memuru Santosh Thipe, Chandra Chikram'ın kocasının ₹50.000 (DOSYA FOTOĞRAFI)

Olay, Moharli orman alanında, Chandrapur bölgesindeki Devada köyünden Chandra Chikram'ın (32) yakacak odun toplamak için ormana gitmesi sırasında meydana geldi. Kadının öldüğü noktaya giden Moharli orman alanı orman memuru Santosh Thipe, kadının kaplan saldırısında öldürüldüğünü doğruladı. Cenazesi otopsiye gönderildi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Thipe, kadının kocasının gönüllü destek aldığını söyledi ₹50.000 kişi ve köylüler ormandan uzak durmaları konusunda uyarıldı. Köyün yakınındaki yırtıcı hayvan faaliyetlerini izlemek için birincil müdahale ekibi olarak bir grup köy genci oluşturuldu.

Ölümcül karşılaşmadan sorumlu kaplanın kimliğini belirlemek için saldırı alanının yakınına kamera tuzakları da kuruldu.

Orman yetkilileri, 2023'te yırtıcı hayvan saldırıları nedeniyle 22 ölümün bildirildiğini, buna karşılık 2022'de 53 ölümün rapor edildiğini, bunların 46'sının kaplan saldırılarından ve 7'sinin leopar saldırılarından kaynaklandığını söyledi.

Yaban hayatı uzmanı SSN Rao, bu tür insan-hayvan çatışmalarının sıklığının arttığını belirterek, gelecekte bu tür talihsiz olayların en aza indirilmesi için adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Ülkedeki en eski milli parklardan biri olan TATR, 1.727 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor ve son zamanlarda büyük kedileri korumaya yönelik övgüye değer çabalarıyla dikkat çekiyor. Yalnızca geçen yıl 30'dan fazla kaplan yavrusu doğdu. Parkta yaklaşık 140 kaplanın yanı sıra yaban köpekleri, leoparlar, tembel ayılar, bizonlar, sırtlanlar ve büyük kediler de bulunuyor.

Kaplan rezervi de yakın zamanda manşetlere çıktı: 20 safari aracındaki 150'den fazla turist, sürücü ve rehber, kazara Roma (T-114) adlı bir kaplanı köşeye sıkıştırdı ve bunun ardından yetkililer 10 yaban hayatı rehberini ve 10 safari aracını askıya aldı. Ulusal Kaplan Koruma Otoritesi (NTCA) de olaya şüpheyle yaklaştı.

.